Trup spočívá na desce přístroje – nezaklánět se. Držíte se pod úrovní desky (držadla tak mají být umístěna). Koleno je v ose čepu na němž se otáčí páka se zátěží. Pokud ležíte mimo osu, tak se vám válec válí po patách a lýtkách.
Ze spodní polohy zvedáte závaží směrem k zadku, chodidla jsou v protažení nohou – tzn. nedělat úmyslně „fajfky“. Jestliže je uděláte, vytvoříte podmínky lýtkovému svalu, aby se zapojil do flexe v koleni a šidíte tak ostatní svaly, které potřebujete procvičit. Na druhé straně můžete použít „fígl“ – když v posledních opakováních uděláte „fajfky“, bude to mít stejný efekt jako dopomoc tréninkového partnera.
Pánev zůstává po celou dobu přitisknuta k desce stroje – zadek nevystrkovat. Zpáteční pohyb přibrzďovat, ve spodní poloze neuvolnit úplně svaly, aby zátěž nedržela jen na vazivových strukturách kolenního kloubu. Při cvičení opět v těžší fázi – když zvedáte zátěž – výdech.
Zaměření: Skupina svalů ležících na zadní straně stehna spíše blíže ke kolenu. Určitě ne na zadek, jak se někdy cvičenci mylně domnívají.
Varianta: Zakopávání na stroji v stoji (standing leg curl)
Princip cviku je stejný, ohýbáte nohu v koleni proti odporu, tentokrát ve stoji.
Při pohybu vzad se nesnažte stále držet stehno u opěrky stroje, naopak v závěru pohybu ji stehno opouští.
Pokud nemáte speciální přístroj, lze využít i některé stroje na předkopávání – potom je vhodné stoupnout si na dostatečně vysokou podložku, koleno se tak dostane blíže k ose otáčení páky stroje a zároveň se sníží riziko ukopnutí palce nohy.
Zaměření: Skupina svalů ležících na zadní straně stehna, oproti provedení v leže blíže k zadku.